Sestava na rok 2012

Šampionát F1 ještě neskončil a už jse spekuluje o přestupech, tak třeba Barichello by měl jít k Renaultu. V jedné hře o F1 jsem položil otázku o tom jaká bude sestava zde je jejích předpoklad:
Red Bull – Sebastian Vettel – Mark Webber
McLaren – Jenson Button – Lewis Hamilton
Ferrari – Fernando Alonso – Felipe Massa
Mercedes – Nico Rosberg – Michael Schumacher
Lotus – Vitaly Petrov – Robert Kubica
Force India – Paul di Resta – Nico Hulkenberg
Sauber – Kamui Kobayashi – Sergio Perez
Team UAE – Alguersuari – Ricciardo
Williams – Adrian Sutil – Pastor Maldonado
Caterham – Heikki Kovalainen – Jarno Trulli
Virgin – Timo Glock – Robert Wickens
HRT – Rubens Barrichello – Romain Grosjean

Bude to tedy hodně zajímavé.

F1 i v New Jersey?

Vozy formule 1 by se mohly prohánět ulicemi New Jersey. Deník Wall Street Journal se domnívá, že právě New Jersey bude v roce 2013 hostit závod.

Od příštího roku se má do kalendáře vrátit Velká cena Spojených států amerických, podnik se ale přesune z Indianapolis na texaský Austin, který je stále ve výstavbě.

Závodění v USA není ničím novým; první závod za velkou louží byl zorganizován v roce 1908 ve městě Savannah, které se nachází v Goergii. Okruh měřil 37,22 km a vyhrál jej francouzský jezdec Louis Wagner. Závody se zde konaly ještě v letech 1910 a 1911.

Bereme-li však šampionát formule jedna jako oficiálně založenou kategorii až po druhé světové válce v roce 1950, pak se právě tohoto roku uskutečnila první VC Indianapolis. Byl to závod pěti set mil na okruhu v Indianapolis, který přerušil déšť. Z původních 200 kol se odjelo jen 138; své první a jediné vítězství si zde vybojoval Američan John Parsons.

Je trochu překvapivé, že se tyto závody na pět set mil řadily pod šampionát formule 1, neboť týmy formule 1 se jich neúčastnily.

Velké ceny Indianapolis se konaly od roku 1950 do roku 1960.

Velká cena USA se odjela na letištním okruhu v Serbingu dvanáctého prosince roku 1959 a vyhrál ji legendární Bruce McLaren. O rok později se jelo na kalifornském okruhu v Riverside (zvítězil Stirling Moss) a v letech 1961-1975 se využívalo okruhu Watkins Glen. Okruh Watkins Glen spadal pod stát New York a formule 1 ho v roce neopustila, pouze se přiřadil pod jinou VC.

V roce 1976 využil Brit Chris Pook ustanovení o možnosti pořádat v USA dvě velké ceny a zavedl druhou VC USA; jezdily se tedy ceny Západní a Východní USA. (Dnes se jméno Chris Pook spojuje i s potenciální VC v New Jersey.)

Rozdělení velkých cen v zámoří platilo až do roku 1983. O rok později se jela VC Spojených států v Dallasu (vyhrál Keke Rosberg) a VC Východní USA v Detriotu (vyhrál Nelson Piquet). Trať v Dallasu se využila pouze jednou, neboť za velikého tepla nebyla schopna vydržet zátěž formule1.

Zatímco v západní části se závodilo na okruhu Long Beach (1976-83), východní část hostila závody opět ve Watkins Glen (1976-80) a poté, když už okruh nestačil nové éře vývoje vozů, přesunulo se konání závodů na okruh v Detroitu (1982-4).

V letech 1985-1991 se pak konala jen jedna cena USA. Od roku 1985-88 se využíval okruh v Detroitu, 1989-1991 okruh v Phoenixu. V letech 1985 až 1986 se závod označoval jako VC USA (Východ) a od roku 1987 až do 1991 se už nazýval jen VC USA.

V letech 1981 a 1982 se uskutečnily dvě Velké ceny Las Vegas na „okruhu“ Caesar‘s Palace. (Jednalo se spíše o parkoviště před hotelem.)

Rok 1982 je vůbec zajímavý, protože v USA se jely hned tři velké ceny, a také se pořádala VC Kanady. VC USA (Západ) tehdy vyhrál Niki Lauda a VC USA (Východ) John Watson. Vítězství ve Velké ceně Kanady získal Nelson Piquet a ve Velké ceně Las Vegas vybojoval první příčku Michele Alboreto.

V letech 1989-91 se formule 1 přesunula na Phoneix. V letech 1992 až 1999 se sice debatovalo o možných závodech v San Franciscu či Las Vegas, ale VC USA se vrátila až v roce 2000 na okruh v Indianapolis, kde se udržela do roku 2007.

V příštím roce je na programu návrat VC USA; seriál bude hostit již zmiňovaný rozestavněý Austin. O slovo se ale hlásí i New Jersay.

Stále se spekuluje, zda by se opět mohly jezdit v USA dvě velké ceny, nebo zda se budou okruhy střídat, případně není-li VC v New Jersey či New Yorku jen zbožným přáním Bernieho Ecclestone.

Informace ohledně okruhu v New Jersey by měla být potvrzena začátkem příštího týdne.

Mclaren bude dál bojovat

 

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

Vývoj letošního vozu odmítá McLaren vzdát už proto, že by tím snížil atraktivitu šampionátu a zklamal fanoušky.

Dvojité vítězství Red Bullu v Belgii téměř jistě rozhodlo, že oba poháry letos zůstanou v Milton Keynes. McLaren se přesto nevzdává a bude dál bojovat.
„Uvažovat o vítězství v šampionátu je teď hodně ambiciózní, ale musíme být pozitivní, očekávají to fanoušci,“ řekl šéf McLarenu Martin Whitmarsh. „Pokud Ferrari a McLaren teď řeknou, že pojedeme na volnoběh, nemyslím, že by to byl ten správný vzkaz. Fanoušci si podle mě zaslouží větší boj.“
McLaren proto i nadále pokračuje ve vývoji letošního vozu, i když Ferrari přesměrovalo své zdroje v aerodynamice na rok 2012. MP4-26 měl v Belgii šest různých úprav, které měly zvýšit výkonnost. Tak budou Wokingští pokračovat.

„Pořád se budu našich lidí ptát, jak příští týden zrychlíme naše auto. Musíme se dál snažit,“ prohlásil Whitmarsh. „Některé závody můžeme vyhrát, a to musí být v tuto chvíli náš cíl.“
Pokračovat ve vývoji současného monopostu ve větším tempu si McLaren může dovolit také proto, že se pravidla před příští sezónou změní jen málo, takže výsledky práce inženýrů budou z většiny použitelné na obou vozech.
„Není tu hranice, o které byste mohli říct, že až po ní je to čistě letošní auto a za ní je to čistě vůz pro příští rok. Letos se učíte a získáváte znalosti, což pomůže příští rok,“ vysvětloval šéf McLarenu. „Příležitostně se naučíte věci v programu pro příští rok, které můžete použít už letos.“
„Chci, aby bylo auto v příštím závodě rychlejší, v tom dalším také, takže se budeme dál snažit. Z hlediska šampionátu je to zklamání. Ale tak to je a my budeme dál pracovat. Ještě zbývá několik závodů. Pokusíme se náš vůz zrychlit a uvidíme, jestli je dokážeme vyhrát.“

Kubica zvládl poslední operaci

Polský jezdec F1 Kubica úspěšně zvládl poslední operaci

Robert Kubica
Robert Kubica

Polský jezdec F1 Robert Kubica má za sebou poslední operaci po vážné nehodě, kterou utrpěl před sedmi měsíci během závodů rally. Lékařskému zákroku se Kubica podrobil v neděli v Itálii a nyní by měl jeho pravý loket být schopný plné pohyblivosti, operace podle zprávy agentury SITA dopadla dobře.

 

Kubica se vážně zranil 6. února při nehodě při závodech rally Ronde di Andora v italské Ligurii. Jezdec týmu Lotus Renault GP řídil vůz Škoda Fabia, který se v pravotočivé zatáčce napíchl na svodidla na levé straně cesty. Polskému pilotovi hrozila dokonce amputace ruky, ale lékaři jí dokázali zachránit. Kubica absolvoval celou řadu operací, nyní už má ale nejspíš všechny potřebné chirurgické zákroky za sebou a může se začít věnovat intenzivní rehabilitaci. Kubica hodlá tvrdě trénovat, aby se vrátil do původní fyzické kondice.